Мета: проаналізувати новелу як жанр літератури, з’ясувати сюжетно-композиційні елементи твору, розкрити світ почутті в і пристрастей, створений великим майстром на основі новели «Сойчине крило», розкрити образ Марії, його неоднозначність, допомогти зрозуміти психологію душі героя – адресата, розвивати зв’язне мовлення, вміння учнів досліджувати особливості новели, спонукати до роздумів про складність людського життя, про цілющу силу кохання; виховувати інтерес до творчості поета, чистоту і благородство почуттів, серцем пізнати, що любов – найсильніша, бо вона – від Бога.
ХІД УРОКУ
Любов – це кара, це сумна в’язниця, Бог від якої заховав ключі.
П.Сорока
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Кожна людина неповторювана особистість. Одна гарно малює, інша складає вірші, хтось створює шедеври. А про нього говорять так: «Знаємо його як Великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. І як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного». Це людина, що кохає і страждає, радіє і тужить, вірить і зневірюється».
Бесіда.
- Часто між закоханими тисячі кілометрів. Як вони спілкуються між собою?
- Як це могло відбуватися в 1905 році?
Я так люблю твої листи,
Бо в них твого тепла частина,
Це – найдорожче, це безцінне,
Це вириває з самоти.
Я так люблю твої слова,
За ними теплота безмежна,
Гортаю тихо, обережно
Листи, і серце ожива…
Навіть коли життя безбарвне,
Сонце засмучене негарне,
У тих листах живе мій рай.
Костянтин Хмара
Листи – освідчення в коханні,
Листи – поради і повчання,
Листи – для серця справжня втіха,
Листи – зі звісткою про лихо.
Немов птахи летять до нас,
Летять крізь відстані і час…
- Говорять, чужі листи читати не можна. А ми познайомимося з одним через сприйняття героїв твору.
Іван Франко – митець титанічної праці. Ви вже знаєте Івана Франка як Великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. І як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими інтересами. Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного». Ми вивчали ще один розділ з життєвої книги поета, з якого Франко постав як людина, чоловік, що кохає і страждає, радіє і тужить, вірить і зневірюється.
- Що є кохання для Івана Франка? Учні згадують збірку «Зів’яле листя».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Кохання – як вода – плавке та бистре,
Рве, грає, пестить, затягає й топить.
Леся Українка
- Історія написання.
«Сойчине крило» було вперше надруковано в збірці «На лоні природи» в 1905 році. Твір має підзаголовок «Із записок відлюдька». За свідченням І. Франка, новела написана в грудні 1905 року. Це період, коли йшла російсько-японська війна. Про це дізнаємося з твору.
Що стало причиною написання сказати важко. Але це період у житті І. Франка складний: період розчарувань, втрат. Іван Франко творив на зламі ХІХ і ХХ століть. Як відомо, це час бурхливих історичних подій, різких соціальних зрушень та змін у свідомості людей. Митці теж перебували в пошуках жанрів, особливих художніх засобів, манери письма, які б відображали цей своєрідний час, сум’яття в душах людей. Франко у своїй прозі звернувся до модерних засобів письма, не відкидаючи при цьому й традиційні, не порушуючи національної етичної традиції. Про це та багато іншого ви дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці.
- Словникова робота.
Самітник – людина, яка відсторонюється від світу.
Кореспонденція – листування між окремими особами; сукупність поштових відправлень.
Адресат – одержувач листа.
- Проблемне питання.
- Чи може кохання повернути людину до життя?
- Робота з епіграфом
- Прочитайте поетичні рядки. Поясніть їх зміст. У кінці уроку дайте відповідь на запитання: чим було кохання для героїв твору?
ІV. Спийняття та засвоєння нового матеріалу
- Слово вчителя.
Літературознавці називають твір І. Франка «Сойчине крило» по-різному – і повістю, і новелою, й оповіданням. Кожен із них по-своєму має рацію. Для новели твір завеликий, для повісті – мало героїв і сюжетних ліній, для оповідання – дуже драматична, напружена дія з несподіваним фіналом. Більшість схиляється все ж до визначення «Сойчиного крила» як новели.
Композиція цього твору невизначена – «твір у творі», або твір з обрамленням.
Жіноча доля, психологія подаються крізь призму сприйняття героя-оповідача, естета, в якому відсторонений потяг до краси постійно бореться з почуттями «живої людини».
Герой-адресат читає листа, у якому описано історію його кохання з дівчиною та етапи життєвих поневірянь героїні; змінюється поступово настрій і світогляд персонажа, потім герої зустрічаються.
Кохання… Про нього мріють, на нього чекають. Це почуття прекрасне не тільки своєю природністю, але й тим духовним збагаченням, котре наповнює серця. Кохання – одне з найсвітліших, найвеличніших людських почуттів, неповторне і вічне, як життя, прекрасне і таємниче.
Сьогодні ми ще раз поринемо у цю таємницю… Бо ж «Сойчине крило» – це чи не найкращий твір Франкової малої прози. Зокрема в огляді «Новини нашої літератури» А. Крушельницький відзначив, що «Сойчине крило» зі збіркою «На лоні природи» – «найбільш інтересне оповідання, бо доктор Франко підносить у сім оповіданню любов на незвичайно високий п’єдестал – обтрясає її, що так скажу, із земських пут…».
- Метод «Мікрофон»
- Що у нашому житті є незбагненним? Що не піддається поясненню, простій логіці, є загадковим і незрозумілим?
- Найперше, звичайно,– це душа. Особливо, коли вона страждає від кохання, від зради, від морального і фізичного болю.
- Бесіда за змістом прочитаного.
- Назвіть головних героїв твору.
- Як Хома вирішив зустрічати Новий рік?
- Чи завжди він так святкував?
- Хто в цьому винен?
- Яку звістку отримав напередодні Нового року?
- А сам любив писати листи?
- Про кого він дізнався з листа?
- Як склалося життя Сойки?
- Чи легко Хомі було читати листа?
- Асоціативний ланцюжок.
- Як склалося життя Сойки після розлуки з коханим?
- З якими чоловіками звела її доля? Хома (Массіно) – Генрись Зигмут – Володимир Семенович – Свєтлов – розбійник Сашка – капітан Серебряков – Микола Федорович.
- Як виглядав Генрись, коли познайомився з Марією?
- Як зустрілася Сойка з Володимиром Семеновичем?
- Чим займався Свєтлов?
- Чи були в героїні моменти слабкості, коли вона не мала виходу із ситуації?
- Що вона хотіла зробити з собою? (Повіситися, втопитися).
- Як ви думаєте, що її стримувало?
Основна думка твору: потрібно берегти те, що маєш.
- Робота над порівняльною характеристикою героїв.
- Герої новели Франка «Сойчине крило» - різні емоційні типи. Спробуйте їх зіставити й зробити висновки.
Герой-оповідач, Массіно
|
Марія
|
«Естет» - любить музику, книги, квіти. Глибоко ображений зрадою дівчини, викреслив її з пам’яті. У любові спокійний, самовпевнений, не розуміє жіночої психології, того, що жінку треба «постійно завойовувати», що кохання потребує душевних зусиль, праці.
Під впливом листа змінює погляди, розуміє, що таке справжнє життя й справжні пристрасті, стає «живим чоловіком».
|
Емоційно багата натура, життєрадісна, передбачувана, примхлива, прагне до пізнання світу й пізнає його до жахливих глибин. Її приваблюють яскраві натури. Романтична, розуміє справжність свого першого почуття, лише пройшовши важких шлях випробувань
|
Висновки. Герої новели «Сойчине крило» - різні емоційні типи, але саме цим вони, можливо, й притягують одне одного, саме через це між ними й виникають почуття, які, навіть пройшовши важкі випробування, не зникають; вони ж допомагають обом змінитися.
У новелі «Сойчине крило» автор порушує проблеми морально-етичного плану: кохання, вірності і зради, людських стосунків, щастя. Оскільки І.Франко – письменник-філософ, закономірним є і те, що у новелі він порушує питання про сенс людського буття, буття чоловіка, інтелігента зокрема, і жінки, яка прагне свободи, щастя.
І. Франко визначив жанр твору як оповідання. Чи погоджуєтеся ви?
Так, «Сойчине крило» має ознаки новели: напружений сюжет, драматизм твору, незвичайне закінчення. Жанр: новела.
Новела – різновид оповідання. Це невеликий прозовий твір про якусь незвичайну подію, що стала поворотною в долі персонажа. Дія в новелі напружена, розвиток сюжету стрімкий, гостро конфліктний, із несподіваною розв’язкою.
- Оскільки ми аналізуємо новелу, то не можемо обійти й образи-символи, окремі художні деталі. І. Франко мав рідкісне уміння в незначній повсякденній деталі бачити характер або явище.
- Сойчине крило – символ душі.
- Перкальова червона сукня з круглими цятками – символ вірності кохання, пам’яті про любов.
- Подвійне сонце – подвійне життя, одне у побуті, інше – в душі.
- Ліс – гармонія людини і природи.
- Дзвінок – тривога, очікування чогось.
- Образ сойки – символ самої героїні, символ волі, свободи.
- Проблемне питання
- Чому Іван Франко ввів у твір образ сойки?
- Яку паралель можна провести між Марією і сойкою?
На дошці – зображення сойки. Учень зачитує заздалегідь підготовлений матеріал.
Сойка – птах родини воронових.
Сойка має здатність переймати звуки інших птахів, тобто має хороші імітаторські здібності. Пташка належить до найбільш обдарованих пересмішників. Їй підвладні не тільки всі звуки живої природи, а й нескінченна різноманітність механічних звуків. Іноді можна почути спільний спів сойок. Кожна з них навперебій спочатку видає мінорну свистячу трель, після якої йдуть тихий клекіт, глухий передзвін. До квітня подібні концерти закінчуються, після чого спів сойки можна тільки іноді почути на гніздовій ділянці. У всіх випадках спів сойки – явище вкрай короткочасне і нерегулярне. Воно припиняється, щойно пташка зів’є гніздо.
Висновок
Сойка імітує різні звуки, припиняє це робити, коли мостить гніздо. Марія усі три роки імітувала свої почуття і своє життя. У Євгена Гуцала є такий вислів: «Людина багато в чому схожа на пташку; у ранній молодості нестримно тягне її з дому, вона ладна забути все, з усім розпрощатися, щоб знайти для себе інше, нове життя, а пізніше, коли стільки побачено й пізнано, незбагненна сила тягне людину повернутися назад, до рідного гнізда, туди, де народився, звідки подався у світи…».
- Робота в парах
- Чому новела називається «Сойчине крило»?
- Займи позицію
- Чи зміг би я пробачити Марію?
V. Узагальнення вивченого
- Тестове завдання.
Прочитайте висловлювання І. Франка: «В кого серце чисте… догляне не одно таке, що може бути пожадане і для наших культурних часів».
Що у висловлюванні означає слово «догляне»?
А Погляне;
Б побачить; *
В няньчитиме;
Г підглядатиме.
Що у висловлюванні означає слово «пожадане»?
А Відоме;
Б жадібне;
В бажане; *
Г знайоме.
- Скласти сенкан до слова «кохання»
КОХАННЯ
Справжнє, невмируще.
Окрилює, ранить, зцілює.
Щире почуття живе вічно.
Доля.
V. Підсумок уроку
Метод «Мікрофон»
- Що є кохання для Франка?
- Чи може бути кохання без страждань?
- Як ви вважаєте, чи будуть наші герої після такої жахливої розлуки берегти свої почуття?
- У чому гуманізм новели?
- Чи актуальний твір сьогодні?
- Чим для героїв твору було кохання? (Відповіді учнів)
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до бесіди з позакласного читання за драмою І. Франка «Украдене щастя». ***Підготувати повідомлення «Історія написання Франком драми “Украдене щастя”».
|