Четвер, 19.04.2018, 20:06
Знання - знаряддя, а не ціль...
 Персональний сайт учителя Балуєвої О.В.

Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Корисні лінки

Міністерство освіти і науки

Селидівський відділ освіти

Методична служба Селидового

Сайт Гірницької ЗОШ №17

У професіоналізмі - дія!

Пошук
Статистика
Головна » Статті » Уроки моіх колег » уроки моіх колег

Володимир Сосюра «Любіть Україну». Урок української літератури у 8 класі

Мета уроку: продовжити знайомити учнів із творчістю В.Сосюри; розкрити головну думку поезії «Любіть Україну», виробляти в учнів вміння за допомогою засобів виразного читання передавати ідейно-художній зміст та особливості ліричного твору; формувати навички аналізу поетичних творів, висловлювання роздумів, навіяних прочитаним віршем; розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки, узагальнювати навчальний матеріал, формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани до рідної України, її культури.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет В.Сосюри, краєвиди України, презентація Power Point, аудіо- (відео) записи, тексти творів поета, дидактичний матеріал (тестові завдання).

 

Хід уроку

 

Наша славна Україна,

Наше щастя і наш рай,

Чи на світі є країна

Ще миліша за наш край?

І в щасливі, й злі години

Ми для неї живемо.

На Вкраїні й для Вкраїни

Будем жити й помремо.

В. Самійленко

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  1. Демонстрація відеокліпу  «Любіть Україну».
  2. Слово вчителя.

Сьогоднішній урок присвяченій рідній Україні. А в центрі нашого заняття – чудовий вірш В.М. Сосюри «Любіть Україну».  Наше завдання – розкрити зміст вірша, думкою і серцем осягнути глибину поетичного слова, зрозуміти, повірити йому  і взяти з собою у життя.

  1. Епіграф уроку (рядочки вірша В. Самійленка)
  2. Мета і завдання уроку
  • ознайомитися із творчістю В.Сосюри;
  • розкрити головну думку поезії «Любіть Україну»;
  •  визначити ідейно-художній зміст та особливості ліричного твору;
  •  формувати навички виразного читання;
  •  розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки, узагальнювати навчальний матеріал;
  •  виховувати почуття пошани до рідної України, її культури.
  1. Девіз уроку: Можна все на світі вибирати, сину,
    Вибрати не можна тільки Батьківщину.
    В. Симоненко
  2. Сторінки етапів уроку – ягоди калини, що символізує Україну.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями  навчального матеріалу.

(Ягода калини «Історична»)

  1. Історія написання твору.

Вірш був написаний у 1944 році, коли в жорстоких боях українська земля була звільнена від фашистських загарбників, коли всьому світові стало відомо, що Україна непереможна, а її народ – безсмертний. Згодом ця поезія увійшла до збірки «Щоб сади шуміли», яка у 1948 році  була удостоєна Державної премії першого ступеня. У січні 1948 року вся громадськість України вітає поета з п'ятдесятиріччям його народження, а на грудях у нього з'являється найвища урядова нагорода - орден Леніна.

Але знайшлися такі "критики", які у патріотичному вірші "Любіть Україну", написаному ще в 1944 році і не раз друкованому і передрукованому, вміщеному навіть у книзі, що відзначена премією, розгляділи крамолу. Вони звинувачували поета в тому, що нібито у його поезії немає образу сучасної України.

Вірш був заборонений для читачів, автор підданий нещадній критиці й осуду за нібито "буржуазний націоналізм".

В.М. Сосюра мужньо, хоч і болісно, витримав несправедливу критику, яка підточила його здоров'я, і далі продовжував писати для народу.

У романі «Третя рота» і в поемі «Розстріляне безсмертя» поет згадує:

 За вірш «Любіть Україну»

 вона довбала без упину

 мене три роки!…Горе, жах!

 Хоч каявся я в помилках,

 яких не мав. Я ж був не винний!

 Хоч я поет не ідеальний,

 я трохи серцем не погас…

 Але народ мене морально

 підтримував в страшний той час.

Заклик поета любити Україну - це не націоналістичні тенденції, у чому у свій час звинувачували поета. Це велика любов, це справжній патріотизм поета.                      В. Сосюра звертається насамперед до молоді, бо майбутнє України пов'язане з долею молодого покоління, і від того, наскільки щиро воно любитиме Україну, залежатиме її доля.

 (Ягода калини «Артистична»)

  1. Виразне й осмислене читання поезії. Показове читання

      3.  Словникова робота.

Купина – у біблійній міфології - кущ, який горить і якимсь чудом не згорає;

зойки – крики;

пурпуровий – темно – червоний;

канонади – гучні звуки від пострілів;

багнети – ножі на рушницях.

  1. Повторне читання твору учнями. Робота над виразністю читання.

Проблемне питання

- Що приваблює автора вірша в Батьківщині?

 

(Ягода калини «Пошукова»)

  1. Евристична бесіда.
  • Процитуйте рядки, що вказують на час написання твору.
  • До кого звертається В. Сосюра у вірші? Чому саме?
  • Доведіть, що автор виступає за дієву любов до Батьківщини. Процитуйте відповідні рядки.
  • Чому В. Сосюра називає Україну вишневою, а її мову солов’їною?
  • Доведіть, що в рядках поезії є підтекст, у якому висловлено споконвічне прагнення українського народу до волі, незалежності.
  •  Як ви розумієте рядки: Не можна любити народів других,

                                                                   Коли ти не любиш Вкраїну.

 

(Ягода калини «Дослідницька»)

  1. Дослідницько-пошукова робота.

Здійснюється в групах:

1 група - досліджує тему, ідею вірша

 2 група - основну думку твору, його жанр.

 3 група аналізує епітети, рефрен.

4 група аналізує порівняння.

5 група аналізує метафори.

6 група аналізує звертання, метонімію.

   Індивідуальне завдання: визначити віршований розмір вірша.

Орієнтовні відповіді:

Тема: зображення поетичного образу України, її краси й величі.

Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю.

Основна думка: заклик українців любити рідну землю: «Любіть Україну!»

Жанр: громадянська, патріотична лірика.

Віршовий розмір: амфібрахій.

Художні засоби:

  • епітети: вишнева Україна, мова солов'їна, хмари пурпурові, світлі і щирі весни;
  • метафора: «в просторі солодкому чарі»; «пробивають нам путь» 

Україну не подолати

  • порівняння: «любіть Україну, як сонце любіть, як вітер, і трави, і води», «Як та купина, що горить – не згора» тощо;
  • метонімія: грім канонад, багнети – це народ і армія, що перемогли фашистів.
  1. Обмін інформацією між групами, уточнення її та доповнення.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

 (Ягода калини «Творча»)

1. Малюємо Україну.

Здійснюється в групах:

1-ша група – твір-есе «Україна у моєму серці» (Твір-есе невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання);

2-га група – виконання та захист колажу «За що ми любимо Україну»

3-тя група – виконання тестових завдань.

 (Ягода калини «Поетична»)

V. Підсумок уроку

1. Гра «Знайди слово»

- Додайте слова у кожний рядок, не порушуючи римування вірша:

                                                                                            

  Володимир Сосюра

Любити Вітчизну, любити завжди

Любити Вітчизну, любити ... (завжди),

поля її росні, зелені ...  (сади)

і їй не жаліти за дні ...   (молоді)

ні крові у битві, ні поту в ... (труді).

Любити Вітчизну, любити ... (завжди),

і села її і її ...  (городи),

і їй всі бажання, пориви й ... (думки)

на світлій дорозі у світлі ... (віки).

Суміжне (парне) римування

VІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.

  • Чого навчилися на уроці?
  • Над чим треба працювати?
  •  Оцініть свою роботу на уроці.

 На згадку про урок кожен отримає серце «Я люблю Україну»

VІІ. Домашнє завдання.

Вірш «Любіть Україну» вивчити напам’ять.

  • * Скласти усний твір – роздум «Чому важливий зв’язок кожної людини з Батьківщиною?»

Звучіть пісня Б.Шиптура, Л. Габоша «Любіть Україну»

 

Додатки до уроку

 

1 група. Дослідіть тему, ідею вірша

Тема: зображення…

Ідея: возвеличення …

 

2 група. Визначіть основну думку твору, його жанр

Основна думка: заклик українців

Жанр: _________________________________________лірика.

 

3 група. Проаналізувати епітети, рефрен

Епітети – художні означення:

Рефрен - це рядок чи кілька рядків, які повторюються  у кінці кожної строфи (куплета) чи групи строф вірша.

4 група. Проаналізувати порівняння

Порівняння:

 

5 група. Проаналізувати метафори

 

Метафора – це художній засіб, заснований на вживанні слів у переносному значенні. Метафора є перенесення властивостей одного предмета на інший за принципом їхньої подібності.

 

6 група. Проаналізувати звертання, метонімію

Метонімія -  це слово, значення якого переноситься на найменування іншого предмета, пов'язаного з властивим для даного слова предметом за своєю природою. 

   Звертання:

    Метонімія:    

 

 

Виконайте тест

1. Україну В. Сосюра називає:

а) могутньою; б) великою; в) радісною; г) вишневою.

2. З порадою бути вірним у своїй палкій любові рідній Україні звертається поет до:

а) юнака; б) дівчини; в) вихованців дитячого садку;

г) тих, хто у скрутній для країни час зрадив її.

3. «Всім серцем любіть Україну свою, - і вічним ми будемо з нею».

Дані рядки в композиційній будові твору є:

а) експозицією; б) кульмінацією; в) зав’язкою; г) розв’язкою.

4. Дерева, які шумлять над ставом:

а) тополі; б) берези в) верби; г) клени.

5. Українську мову В. Сосюра називає:

а) милозвучною; б) солов’їною в) гучною; г) веселою.

6. Рідна країна горить – не згорає, як та:

а) зірка; б) райдуга; в) діброва г) купина.

7. Любити свій край потрібно:

а) як вишневий сад; б) у годину негоди в) мов цінну річ; г) не звертаючи уваги на ментальність його народу.

8. Без Батьківщини кожний українець:

а) сирота; б) вітер в полі; в) порох і дим; г) дорожній пил.

        

Категорія: уроки моіх колег | Додав: anderyb (28.12.2014)
Переглядів: 2813 | Рейтинг: 4.0/3
Всього коментарів: 0
avatar
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
...
Вхід на сайт
Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz