Понеділок, 10.12.2018, 18:39
Знання - знаряддя, а не ціль...
 Персональний сайт учителя Балуєвої О.В.

Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Корисні лінки

Міністерство освіти і науки

Селидівський відділ освіти

Методична служба Селидового

Сайт Гірницької ЗОШ №17

У професіоналізмі - дія!

Пошук
Статистика
Головна » Статті » Уроки моіх колег » уроки моіх колег

Узагальнення та систематизація знань з теми «Лексикологія»

Мета: закріпити здобуті на попередніх уроках знання про загальновживані, діалектні, професійні й емоційно забарвлені слова, удосконалювати вміння і навички учнів уживати їх в усному та писемному мовленні; розвивати логічне мислення, спостережливість, самостійність суджень, уяву, вміння презентувати результати своєї роботи; виховувати культуру мовлення учнів, заохочувати їх до активності й самостійності в роботі.

Обладнання: виставка літератури, словники, роздавальний матеріал (картки із завданнями для індивідуальної роботи та роботи у групах, картки оцінювання, серія ілюстрацій із зображенням людей різних професій, ТЗН (комп'ютер, телевізор), творчий проект (слайди "Донецьк - столиця Донбасу").

Тип уроку: урок закріплення вмінь і навичок.

Епіграф:

Плекаймо в серці кожне гроно,

прозоре диво калинове.

Хай квітне, пломенить червоно в сім'ї

великій, вольній, новій.

Д.Білоус

Хід уроку

І. Організаційно-вступний етап

 Учень-декламатор   читає   напам'ять   поезію Д.Білоуса "Чудесні барви".

Які чудесні барви у нашій рідній мові,

які відтінки різні від Сейму аж по Сян!

У Києві говорять інакше, ніж у Львові, -

і чорногуз, і бусол, лелека і боцян...

Так, наче називаєш різновиди лелек ти,

а це лиш різні назви, синонімічний ряд.

А є ще риси мови, що звуться діалекти:

це говори місцеві на дещо інший лад.

На Київщині (в Літках) взуття зовуть обувка,

а огірок звичайний в Чернігові - гурок,

а кошик на Поліссі (в Іванкові) - кошувка,

і назви, і вимова різняться що не крок.

Раз якось на базарі професор із столиці

заговорив із дідом, що ягоди привіз:

- То, значить, на Поліссі вродили полуниці?

Я бачу, ви з-над Снові, із хутора Рогіз.

Дід витріщає очі - і як це може бути?

- То ви з Рогозу родом? Мо, інженер? Поет?

- Та ні, я просто знаю, як де говорять люди:

прислухуюсь до мови - і в цьому весь секрет.

"Мікрофон - 1".

•  Яке враження справив на вас прослуханий поетичний твір?

•  Що в цій поезії особливого?

•  Як, на вашу думку, автор ставиться до наявності в нашій мові діалектизмів?

IIПовідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Учитель.

  •  Наш урок розпочався з поезії про рідну мову. А відомому українському письменникові Олесеві Гончару належать такі слова: "Мова народу - це найбільший національний скарб". Щоб володіти цим скарбом, треба постійно працювати над збагаченням мови, власного лексикону, вчитися говорити правильно, образно.

Тож спробуймо на уроці постараймося переконатися, що мова - багатство народу, яке треба вивчати і берегти, щоб передати даті, прийдешнім поколінням. Пам'ятаймо: без мови немає народу, зникає мова - зникає і народ.

Тема нашого уроку: "Активна і пасивна лексика української мови. Лексика нейтральна й емоційно забарвлена".

Учні записують у зошити тему, об'єднуються у  групи, кожна з них обирає керівника-екскурсовода.

Ваше завдання на уроці - осмислити весь матеріал, ліквідувати у знаннях прогалини, які виявляться, показати, як ви практично оволоділи знаннями про групи слів за використанням, як ви вмієте послуговуватися ними в усному і писемному мовленні.

Колективне планування діяльності учнів.

Урок проходитиме у формі мандрівки до столиці Донбасу - Донецька, довідки про історію та архітектурні пам'ятки якого ви готували вдома.

III. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Учитель.

  • Потяг наш символічний, але без квитків їхати не можна. Де ж узяти гроші? Зараз ви за підручником повторите вивчений з теми "Лексикологія" матеріал. Ваші знання й будуть умовними грішми, за які зможете придбати квитки. Представники кожної з груп відповідатимуть на запитання. Якщо в них не вистачить "грошей", тобто відповідь буде неповною чи неточною, хтось інший з групи зможе внести свою частку, доповнивши відповідь однокласника.

Інтелектуальна розминка.  "Лінгвістичний двобій".

Що вивчає розділ "Лексикологія"?

На які групи поділяється лексика за сферами вживання?

Чому спеціальну лексику називають ще лексикою обмеженого вжитку9

Поясніть поняття загальновживані слова і наведіть приклади.

Чим вирізняються діалектизми від загальновживаних слів? Назвіть кілька діалектизмів, характерних для вашої місцевості.

Доведіть доконечну потребу професійних слів у нашій мові.

У яких стилях мовлення використовуються загальновживані, діалектні й професійні слова?

Які слова називаються нейтральними, а які - емоційно забарвленими? Які з них уживаються в усіх стилях?

IV. Закріплення знань, умінь і навичок.

Учитель.

  • Наш потяг прибув до столиці Донбасу. Щоб вирушити на екскурсію Донецьком, слід визначити маршрут, за яким поїде кожна група, тобто виконати завдання.

Хто з вас найсміливіший мандрівник - знавець діалектних та професійних слів? Вам - окреме незвичайне завдання; як працювати над ним - вказано на картках.

Кожна група виділяє одного учня для індивідуальної роботи з карткою. Учитель визначає час для його виконання.

Картка 1

Випишіть зі словника п'ять діалектних слів, поясніть їхнє лексичне значення, з двома (на вибір) складіть речення. Як позначаються ці слова в тлумачних словниках?

Картка 2

Випишіть зі словника п'ять професійних слів, поясніть їхнє лексичне значення, з двома (на вибір) складіть речення. Як позначаються ці слова в тлумачних словниках?

Проблемно-пошукова робота у групах. "Де? Чому? Як?"

Учитель роздає завдання на картках для кожної   групи і визначає час для його виконання.

Для  1-ї групи.

* Прочитайте текст, випишіть діалектизми, відшукайте пояснення їх у довідковому матеріалі (виставка "Не бійтесь заглядати у словник...").

Петрик розповідав мені, як йому добре у діда. Хвалився, що разом з дідом і бабою на лавиці обідає і разом вечеряє. Показував сопівку, і постільці дублені, та онучки черлені та й питався нені, чи вже великий...

Вуйни і вуйки з чужих сіл посходилися. Петрикові обарінки давали, називали чемним леґінем (Марко Черемшина).

 

Довідка. Вуйна - тітка, вуйко - дядько, обарінок -бублик, леґінь - парубок, сопівка - сопілка, постільці -постоли, черлені - червоні.

 

Для 2-ї групи.

Прочитайте текст, випишіть словосполучення з професійними словами, поясніть їхнє значення (виставка "Не бійтесь заглядати у словник...").

В ілюмінатор нам уже не видно було берег. Прямо на крутій скелі стояв самотній маяк. Праворуч від нього підковою вгиналася бухта з рибальськими ботами й шаландами, а ще далі берег ставав зовсім пологий, а на ньому виднілися поодинокі кущі та дерева.

Входили в бухту. Недосвідчений стерновий тут міг зіткнутися з іншим судном, наскочити на гнилу палю, яких багато лишилося від старих причалів, погнути ґвинта. Але Ваня вів шхуну спокійно і впевнено (Д.Ткач).

 

Учитель. Нам потрібно проїхати до станції бібліотека ім. Крупської, де зустрінемось із Олександром Олесем, видатним українським поетом.

 

Презентація ігрового проекту. Рольова гра "Зустріч з Олександром Олесем ".

Виступ заздалегідь підготовленого учня в ролі О.Олеся.

- Якось я гуляв у саду й побачив невеличку колону школярів, яких учитель привів на екскурсію. Троє хлопчиків, що йшли в крайньому ряду, жваво розмовляли про щось своє. Мелодійна українська мова в устах дітей лилась, як музика. Я не так вслухався у зміст розмови, як у звучання слів. Раптом учитель наблизився до них і, невдоволено насупивши брови, суворо сказав, щоб вони не сміли розмовляти "мужицькою" мовою. Хлопчики знітилися і замовкли.

Ця подія, така звичайна в ті часи, тяжко вразила мене. У моїй душі вирували гнів і біль. "Боже! - подумав я. - Чи настане час, коли українські діти навчатимуться українською мовою?! Чи народ наш забуде рідне слово, оніміє?! Ні, не повинно цього статися! Якщо забудеться мова, зникне й народ... Школу потрібно нам! Українську школу! Тільки так ми збережемо нашу мову, самих себе як націю!"

І думки-муки мимоволі почали виливатися у віршовані рядки. Я дістав з кишені блокнотик і записав їх. Перший рядок звучав так: "Рідна мова в рідній школі!" Цей вірш ви будете згодом вчити на уроці української літератури.

А зараз послухайте мою іншу поезію.

Є слова, як жар, пекучі

І отруйні, наче чад...

В чарівне якесь намисто

Ти нанизуєш їх в ряд.

Є слова, що білі-білі,

Як конвалії квітки,

Лагідні, як усміх ранку,

Ніжносяйні, як зірки.

 

А тепер поспілкуймося.

  • Про яку властивість української лексики писав я в щойно прочитаному творі?
  • Які емоції може передати рідне слово?
  • Чи всі слова в цьому вірші виражають емоції, оцінку?

Учні відповідають на поставлені поетом запитання.

 

Робота у групах. Творче спостереження з елементами аналізу.

Учні працюють спочатку в групах, потім представник групи звітує про результат роботи.

Завдання для  1-ї групи.                  

  • Прочитайте вірш, знайдіть у ньому стилістично забарвлені слова й поясніть, які відтінки емоцій вони виражають.

Так, воно залізне, наше слово - криця.

Гучнодзвонна мідь.

Над життя і згубу у космічнім віці

Вічністю бринить.

Та коли покличе й блискавкою блисне

В сяйві корогов,

Пам'ятайте серцем: наша мова - пісня,

І в словах любов.

Л.Кисельов

 

Завдання для 2-ї групи.

  • Прочитайте уривок, знайдіть у ньому емоційно забарвлені слова й поясніть, для чого їх використано.

Мати Федькова так і спалахнула.

- Ох, Боже ж мій! Та що ж ти собі думаєш, люципере ти! Та батько ж з тебе три шкури здере, та він же на тобі живого місця не оставить. Чом тебе чортяка не вхопила там у воді, ти, ідоляко?

І вона зо всієї сили ударила Федька по голові. Федько аж упав на одно коліно і закрив руками голову. Мати знов хотіла вдарити його.

-  Підождіть, Іванихо! - зупинив її батько Толин і підняв Федька.

-  Встань... Чекайте, Іванихо... Я хочу спитать його... Федьку, я вірю тобі, я знаю, що ти ніколи не брешеш, не бреши й тепер: говори, ти потягнув Толю на річку?

Федько трусився, коліна його зігнулись і хилитались на всі боки. Він мовчав.

- Говори ж, падлюко! - торсонула його мати... (В.Винниченко)

 

 

Презентація ознайомлювально-інформаційних і творчих проектів. "Донецьк - столиця Донбасу".

Учні представляють у формі уявної екскурсії зібрані й оформлені матеріали про історію та архітектурні пам'ятки Донецька, демонструють і коментують добірку світлин, слайдів.

Фрагменти презентації.

"Екскурсоводи". "Фотографи",

  • Понад півтора тисячоліття височіє над кручами Кальміусу вічно молодий, розкинувся він у своїй величі широкими проспектами й новими житловими масивами далеко за свої колишні межі. Віки прошуміли над містом, посилаючи на його долю безліч тяжких випробувань. Не раз зруйнований, він, як билинний богатир, щоразу гордо піднімався з руїн і попелищ. І вижив, змужнів, розквітнув...                                

Історія Донецька надзвичайно багата. Вона збереглася не лише в літописах, легендах, а й у камені. Кожна вулиця, будинок, пам'ятник можуть розповісти багато цікавого.

Перед нами драматичний театр, на сцені якого грали багато відомих акторів та артистів. Його сцену вважають найстаровиннішою в місті Донецьк.                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Візиткою Донецька є пам’ятник шахтарям, який нагадує всім приїжджим про те, що Донецьк – місто шахтарів.

Також Донецьк не може не дивувати людську уяву сучасною архітектурою Парк імені Щербакова приймає кожного охочого і дарує дивовижний і незабутній відпочинок.

Улюблене місце всіх футбольних фанатів – це стадіон «Донбас – Арена». Це найсучасніший, найкращій стадіон в Україні, а також, я вважаю, що і у світі.

У Донецьку дуже багато розважальних і торгових центрів. Одним з них є «Золоте кільце». Кожен охочий знайде тут розваги на свій смак.

У кожної маленької дитинки це місто асоціюється з найдобрішим, найвеселішим місцем, з цирком.  Вже дуже багато років ця будівля приймає і діточок, і дорослих, яким є небайдужа циркова вистава. Місто Донецьк – найкрасивіше місто України.

 

  • За підсумками уявної екскурсії напишіть перелік визначних пам'яток Донецька  і доберіть до них означення - емоційно забарвлені слова.

Робота у групах. Творче редагування. "Розумне перо ".

  • Відредагуйте речення відповідно до норм сучасної літературної мови і запишіть їх.

Для  1-ї групи.

Я сутки працюю, двоє суток - дома. Мотозаводові потрібні сборщики, регуліровщики,  кровельщики, кра-новщики. Загружай - і вперьод! Директор приймає по службовим справам з трьох годин.

 

Для 2-ї групи.

Вибачаюсь, я хотів поговорити на рахунок квартири. Мені повезло: мене не визвали до дошки. Потрібно більш

серйозніше відноситись до свого здоров'я. Даю вам больничний на три дня.

 

Представники кожної групи, які працювали над створенням діалогів з використанням професійних: слів, розігрують їх. Інші учні рецензують відповіді за такими критеріями: грамотність і доречність використання професіоналізмів, вправність володіння мовою.

 

V. Рефлексивно-оцінювальний етап. Підсумок уроку. "Мікрофон - 2".

Продовжіть подані речення.

•  На сьогоднішньому уроці я зрозумів (ла) ...

•  Мені вдалося (не вдалося) ...

•  На уроці мені було цікаво (нецікаво), тому що ...

Учитель.

  • Усі завдання виконано. Ви старанно попрацювали. Та найцінніше те, що ви свої знання, вміння зуміли застосувати на практиці. Адже ще давньогрецький драматург Есхіл казав: "Мудрий не той, хто багато знає, а той, чиї знання корисні".

VI. Домашнє завдання й інструктаж щодо виконання його.

Повторити тему за підручником.

На вибір:

  • Записати 10-15 слів із позитивним і негативним експресивно-оцінним забарвленням, скласти з ними п'ять речень.
  • Написати твір-мініатюру "Професія моїх батьків"; використати професійні слова.
Категорія: уроки моіх колег | Додав: anderyb (29.12.2014)
Переглядів: 606 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
...
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
...
Вхід на сайт
Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz